W dzisiejszych czasach, a szczególnie przez ostatni czas, coraz więcej osób decyduje się na konsultacje z psychologiem – niezależnie od wieku, płci, czy statusu społecznego. Każdy boryka się z pewnymi problemami, o których nie potrafi powiedzieć nikomu z bliskich przez wiele różnych, indywidualnych powodów. Z uwagi na coraz większy udział internetu w naszym życiu porady psychologiczne, które świadczy psycholog online są udzielane również za jego pomocą. Nasuwa się jednak kilka pytań. Czy jest to wystarczająca opcja? Jak przebiega ten proces? Przyjrzyjmy się temu bliżej. 

Psychoterapia online – jak wygląda?

Takie spotkania nie różnią się od spotkań na żywo niczym innym, niż samym brakiem obecności terapeuty i pacjenta w jednym pomieszczeniu. Jest to oczywisty minus dla jednych, ale też plus dla innych osób – wszystko w zależności od ich preferencji, a czasem i zaburzeń, które przeszkadzają w kontakcie bezpośrednim. 

Tak naprawdę istnieje kilka różnych wersji rozmowy przez internet – może to być połączenie audiowizualne, jedynie głosowe, ale też jest opcja trzecia, a mianowicie czat z psychologiem online. Zajmijmy się teraz ostatnią opcją, gdyż była do niedawna stosunkowo najrzadziej spotykaną, ale w ostatnim czasie się to zmienia. 

Rodzaje czatu z psychologiem

Możemy wymienić dwa główne sposoby komunikacji w psychoterapii przez czat:

  • sposób synchroniczny – następuje wtedy, gdy kontaktujemy się z psychologiem w czasie rzeczywistym,
  • sposób asynchroniczny – działa na zasadzie komunikacji poprzez, przykładowo, wymianę e-maili.

Kiedy powinniśmy korzystać z usług psychologia online?

Oprócz oczywiście dzisiejszej sytuacji na świecie, na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej osób korzystało z terapii w takiej formie z kilku zasadniczych powodów. Forma ta sprawdza się świetnie, gdy:

  • jesteśmy w podróży i nie mamy opcji kontaktu bezpośredniego – ludzie często żyją w ciągłej zmianie lokacji, co bardzo utrudnia standardową formę terapii, 
  • przebywamy za granicą i nie potrafimy mówić o swoich osobistych problemach w języki innym, niż ojczystym,
  • jesteśmy niepełnosprawni i trudno jest nam o transport do gabinetu terapeuty,
  • odczuwamy negatywne emocje podczas rozmowy bezpośredniej i łatwiej nam o kontakt i otwartość online.

Skuteczność terapii online i rodzaje leczonych zaburzeń

Jeśli chodzi o leczone zaburzenia – nie ma tak naprawdę różnicy pomiędzy psychologiem w kontakcie bezpośrednim, a pośrednim. Warto jednak pamiętać, że ponad 80% naszej komunikacji występuje w formie niewerbalnej, co sprawia, że czat zadziała tylko wtedy, jeśli będziemy opowiadać o swoich odczuciach z dużą dokładnością. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie każde zaburzenie, jak i choroby, są możliwe do wyleczenia nawet w formie bezpośredniego kontaktu z terapeutą – często potrzebna też jest farmakoterapia bądź pobyt w szpitalu psychiatrycznym, aby móc w pełni zdiagnozować dolegliwość. 

Skuteczność terapii, niezależnie od jej formy, zależy głównie od umiejętności terapeuty i od otwartości, jak i gotowości pacjenta – warto wybierać specjalistów z doświadczeniem i zaangażowaniem w pracę, oraz starać się dać jak najwięcej od siebie w procesie terapii.