Styropian to materiał, który znalazł zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Ma doskonałe własności izolujące, więc najpowszechniej wykorzystuje się go w budownictwie do ociepleń. Jest odporny na wilgoć, więc można go stosować wewnątrz i na zewnątrz. Jest też niepalny. Pod wpływem płomieni kurczy się, lecz nie zapala. Doskonale nadaje się jako materiał do wszelkiego rodzaju ozdób, trójwymiarowych napisów reklamowych albo dekoracji świątecznych. Styropian znajdziemy go też poza przemysłem. Z chęcią sięgają po niego projektanci przy sporządzaniu modeli, artyści wykonują z niego swoje dzieła, a modelarze tworzą makiety.

Wszystko jedno, jakie znajdziemy dla niego zastosowanie i tak będziemy musieli go odpowiednio obrobić. Cięcie styropianu nie jest łatwe. Jeśli nie mamy do czynienia ze specjalną – utwardzaną odmianą, to jest to materiał stosunkowo miękki i łamliwy. W związku z tym do jego cięcia musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Tutaj musimy zadać sobie dwa zasadnicze pytania: ile i jak często będziemy musieli ciąć styropian? Jeśli po prostu musimy coś przyciąć i na co dzień nie mamy ze styropianem do czynienia, to wystarczy nam nożyk do tapet. Ale jeśli wykonujemy modele albo ocieplamy dom, to zdecydowanie musimy zastanowić się nad czymś bardziej profesjonalnym.

W tym przypadku głównym wyznacznikiem będą cena oraz przeznaczenie. Dla firm zajmujących się ocieplaniem albo zawodowych projektantów najlepsze będą narzędzia termiczne (na prąd). Dla tych, którzy ocieplać będą jedynie swoje domostwo, powinny wystarczyć narzędzia ręczne. Nie zapominajmy, że narzędzia termiczne potrzebują dostępu do prądu.

Co oferuje nam rynek? 

Przede wszystkim noże. Najprostsze modele dostępne są już od kilkunastu złotych. Mają specjalne długie i ząbkowane głownie. Ich największą zaletą jest poręczność i mała waga. Dzięki nim łatwo prowadzimy cięcia i generujemy umiarkowaną ilość odpadów. Warto zaopatrzyć się w odkurzacz i odgrodzić miejsce pracy.

Noże termiczne – ich budowa jest zbliżona do zwykłych noży, ale zasada działania jest inna. Głownia to tak naprawdę pręt oporowy, który generuje dużą ilość ciepła. Bez problemu wchodzi w styropian. Możemy wycinać nim dowolne kształty, a co najważniejsze, przy takim cięciu styropian się nie kruszy. Ich ceny zaczynają się od 100 zł i sięgają kilku tysięcy. Niższa półka polecana jest raczej modelarzom amatorom.

Tam, gdzie wymagana jest długotrwała praca, najlepsze będą przecinarki do styropianu. Ich ceny zaczynają się od tysiąca złotych i szybują w górę, ale z ich pomocą możemy ustawiać i wycinać przeróżne kształty. Da się w nich umieścić grube płyty o szerokości nawet powyżej 30 cm. Przecinarki mają różne budowy. Dostępne są w formie gilotyn albo prostych ram. Wielkości także możemy dobrać. Od potężnych, które zabierzemy na plac budowy, po niewielkie, które da się umieścić na stole. Tak jak w przypadku noży termicznych, nie produkują odpadów.

Wybór narzędzi do cięcia styropianu jest spory a ceny również są zróżnicowane. Na pewno dobierzemy coś, coś sprosta naszym potrzebom i oczekiwaniom.