Inhalacja. Skuteczny ratunek na uporczywy kaszel lub katar.

0
2245
chore dziecko

Katar i kaszel potrafią być bardzo dokuczliwe i męczące. Istnieje wiele leków, które mają za zadanie pokonanie tych dolegliwości. Jednak większość z nich tylko delikatnie łagodzi objawy. Dlatego wiele osób korzysta z inhalacji, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością i skutecznością w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Czym jest inhalacja? Jak działa?

Inhalacja polega na wdychaniu roztworów leków lub aerozoli. Dzięki temu lecznicze substancje docierają bezpośrednio do dróg oddechowych. Można także wykonywać tradycyjną formę inhalacji czyli tzw. parówkę (gorąca woda z dodatkiem ziół lub olejków). Dzięki temu błony śluzowe zostają nawilżone, a drogi oddechowe udrożnione. Oddychanie staje się łatwiejsze a odkaszliwanie bardziej efektowne. 

Domowa inhalacja.

Inhalację można wykonać samemu w domu. Najprostszym rozwiązaniem jest zagotowanie około jednego litra wody i dodanie kilku kropli olejki eterycznego lub ziół (np. szałwii, rumianku, tymianku). Następnie pacjent musi nachylić się nad pojemnikiem z płynem na odległość około 30 cm, okryć się ręcznikiem i wdychać opary. W ten sposób powstaje taka mała sauna. Niekiedy stosuje się także inhalacje solankowe składające się z takich związków jak: brom, jod, magnez, wapń, potas, stront czy krzem. Tego typu inhalacje stosuje się w przypadku długich i przewlekłych problemów z nieżytem nosa oraz gardła, krtani i oskrzeli. Solanki wpływają dobrze także na chrypkę, dlatego często zaleca się je osobą, które pracują za pomocą głosu. 

Jakie środki do inhalacji stosować?

To jaki środek użyć do inhalacji jest zależne od danej dolegliwości. W przypadku suchego kaszlu dobrze sprawdzi się np. rumianek, sól morska czy rozmaryn. Na kaszel mokry skutecznie zadziałają zioła wykrztuśne np. podbiał, koper włoski i tymianek. Natomiast w przypadku kataru warto sięgnąć po miętę, szałwię czy jałowiec. Można zastosować także parówki z kilkoma kroplami olejku z eukaliptusa, ma on świetne właściwości antybakteryjne.

W przygotowaniu artykułu pomógł właściciel sklepu internetowego inhalujemy.pl