Jak mierzyć temperaturę u dziecka ?

0
2178
pomiar temperatury

Definicja zakłada, że podstawowa temperatura ciała to najniższa temperatura, którą osiąga ciało podczas spoczynku. Należy mierzyć ją zaraz po przebudzeniu i wykonywaniem jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Temperatura ciała zależna jest od wieku, płci, jak i pory dnia. Wpływ na jej wartości mają czynniki zewnętrzne: zimna, bądź gorąca kąpiel, głód, wysiłek fizyczny, stres, czy też temperatura otoczenia. U dzieci temperatura wzrasta również w wyniku krzyku i przegrzania.

Metody pomiaru temperatury u dzieci 

Obecnie na rynku mamy do wyboru różne termometry, którymi można dokonać pomiaru w różnych częściach ciała. W zależności od wielu dziecka, powinniśmy korzystać ze wskazanej metody. 

Dzieci poniżej 3 roku życia – w odbytnicy

Temperatura mierzona w tym miejscu powinna oscylować w granicach 36,6 – 38,0 st. C. Metoda ta jest najdokładniejsza spośród wszystkich. Końcówkę termometru należy posmarować olejkiem, albo kremem, położyć dziecko na plecach, a nóżki unieść do góry, rozluźniając dzięki temu mięśnie pośladków. Termometr należy wsunąć, nie głębiej aniżeli 1,5 cm i odczekać około 1-2 minut (w zależności od wybranego producenta). 

Dzieci w wieku 3 do 5 lat – w uchu

Zakres prawidłowych wartości w tym wypadku to 35,8 – 38,0 st. C. Termometr powinien zostać umieszczony w przewodzie słuchowym na odpowiednią głębokość. Należy zwrócić uwagę na nadmiar woskowiny. Pomiaru należy dokonywać ostrożnie, ażeby nie uszkodzić przewodu słuchowego. 

Dzieci powyżej 5 r.ż. – w jamie ustnej

Zakres odpowiednich wartości temperatury to 35,5 – 37,7 st. C. Trzeba pamiętać o tym, że na pomiar mają wpływ niedawno wypite płyny (na przykład wypicie gorącej herbaty zawyży wynik pomiaru).

Bezkontaktowy pomiar temperatury u dzieci.

Kolejna z możliwości pomiaru temperatury u dzieci odnosi się do metody bezkontaktowej. Pomiary dobrym termometrem bezdotykowym to bezinwazyjna i coraz częściej wykorzystywana przez rodziców dzieci metoda.

W Polsce powszechnie mierzy się temperaturę ciała pod pachą. Zakres prawidłowych wartości w tym przypadku to 34,7 – 37,3 st. C. Należy jednakże mieć na uwadze, że wykonanie pomiaru w tymże miejscu najsłabiej odzwierciedla wewnętrzną temperaturę ciała, bowiem ma niewielką czułość co do wykrywania gorączki.

W przygotowaniu artykułu pomógł właściciel sklepu internetowego pewnypomiar.pl.