Nawet najlepszym kierowcom, często nie z własnej winy może zdarzyć się stłuczka lub wypadek. W takim przypadku, jeśli uszkodzenia pojazdu nie będą zbyt poważne, konieczna będzie wizyta w zakładzie blacharsko-lakierniczym. Jednak, aby wszelkie szkody zostały naprawione dobrze, trzeba znaleźć zakład oferujący usługi dobrej jakości. Jak to zrobić?

Jakie naprawy przeprowadzają zakłady blacharsko-lakiernicze?

Takie serwisy wykonują wiele rodzajów napraw na różnych rodzajach pojazdów. Są to usługi malowania, renowacji blach, lakierowania, polerowania. O ile uszkodzenia nie są zbyt poważne, to dobry zakład blacharsko-lakierniczy będzie  w stanie szybko przywrócić samochód do stanu sprzed wypadku, tak że po kolizji nie będzie widać żadnego śladu. Udanie się do takiego zakładu nie musi być spowodowane kolizją. Należy się do niego udać również, kiedy pojawi się rdza, ponieważ bez odpowiedniej naprawy będzie ona postępować, co wiąże się z większymi kosztami. Takie serwisy zajmują się również naprawą podwozia, czy wstawianiem poszczególnych elementów auta np. zderzaków, układów wydechowych.

Jakie cechy powinien mieć dobry serwis blacharsko-lakierniczy?

Zanim odda się samochód do serwisu, należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które będą świadczyły o jakości danej firmy.

Wykwalifikowani pracownicy zakładu

Jest to absolutna podstawa. Nawet najlepszej jakości sprzęt nie pomoże, gdy pracownik nie będzie odpowiednio przeszkolony i wykwalifikowany. Liczy się nie tylko wiedza, ale również doświadczenie. Ten rodzaj usług wymaga precyzji, zaangażowania i ciągłego doskonalenia, aby nie pozostać w tyle za konkurencją.

Profesjonalny sprzęt

Wykwalifikowany personel jest bardzo istotny, ale słabej jakości sprzęt również uniemożliwi wykonywanie usług wysokiej jakości. Można śmiało stwierdzić, że sprzęt i wyszkoleni pracownicy, to organizmy połączone. Ten rodzaj usług wymaga posiadania odpowiednich narzędzi. Nowoczesne i precyzyjne narzędzia pozwolą uzyskać najlepszy efekt. Trzeba mieć również na uwadze, że technologia idzie do przodu i co jakiś czas pojawiają się nowe, lepsze narzędzia, które pozwalają jeszcze precyzyjniej wykonywać swoją pracę. 

Serwis autoryzowany

Nie każdy klient zwraca na to uwagę, ale warto wybrać serwis z certyfikatem ASO, ponieważ to pewność i gwarancja usług wysokiej jakości. W takich zakładach wszystkie części są oryginalne, a prace przebiegają zgodnie ze wszelkimi obowiązującymi standardami.

Kontrola jakości

Każdy szanujący się serwis blacharsko-lakierniczy przed oddaniem pojazdu klientowi sprawa jakość wykonanej pracy i wprowadza ewentualne poprawki. Dokładność montażu, odcień lakieru, sprawdzenie geometrii zawieszenia. Wszystko to wchodzi w standardy kontroli jakości.

Legalna działalność

Najlepsze serwisy blacharsko-lakiernicze posiadają wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia na wykonywaną działalność. Jest to m.in. pozwolenie na wytwarzanie i gromadzenie odpadów niebezpiecznych.

Usługi dodatkowe

Nie jest to konieczne, ale dobre zakłady posiadają również inne usługi niż blacharskie i lakiernicze.

Opinie

Przed oddaniem pojazdu warto zapoznać się z opiniami na temat danego serwisu blacharsko-lakierniczego np. w internecie.

Dla wielu osób samochód jest istotnym elementem, dlatego warto go oddać do profesjonalnego zakładu blacharsko-lakierniczego, a nie w przypadkowe ręce nieprofesjonalnych blacharzy i lakierników.