Uprawiając ćwiczenia fizyczne w domu z czasem zaczynamy zauważać brak postępów. Najlepiej wtedy zainwestować w wysokiej jakości sprzęt do ćwiczeń. Nie zawsze trzeba kupować od razu drogie narzędzia sportowe, często większe efekty można uzyskać dzięki ćwiczeniom na drążkach lub na drabinkach gimnastycznych.

Aktywność fizyczna w domu – podstawowe wyposażenie

Szczególnie w zimowe, chłodne dni lepiej ćwiczy się w zamkniętym pomieszczeniu niż na świeżym powietrzu (choć i z tym różnie bywa w grudniowe wieczory).

Aby uzyskać widoczne rezultaty, warto zaopatrzyć się w porządny zestaw do treningu. Oto podstawowe sprzęty, które znacznie przyśpieszą uzyskanie wymarzonej sylwetki:

  • drążek do podciągania do ściany w domu,
  • wielofunkcyjna drabinka do ćwiczeń,
  • orbitrek,
  • bieżnia,
  • rowerek stacjonarny.

Drążek do podciągania w domu – rodzaje

Ćwiczenia na drążku od lat wykorzystywane są jako podstawowe ćwiczenia budujące mięśnie w kalistenice. Drążek jest bardzo uniwersalnym urządzeniem, którego z powodzeniem można używać w warunkach domowych. Można na nim ćwiczyć wiele partii mięśni: plecy, ramiona i przedramiona.

Na rynku dostępne są zarówno proste drążki, jak i drążki z dodatkowymi uchwytami. Które wybrać? Wszystko zależy od ćwiczeń, które planujemy na nich wykonywać. Nie zawsze prawidłowym wyborem okaże się bogatsza wersja drążka, gdyż dodatkowe uchwyty mogą zwyczajnie przeszkadzać lub utrudniać podciąganie się. Warto również pamiętać, że ważniejsza jest technika oraz prawidłowe wykonanie ćwiczenia niż ilość i kreatywność powtórzeń.

Jeśli chcesz wykonywać ćwiczenia szeroko rozstawiając ręce to wybierz model z obniżonymi ramionami.

Odpowiedni drążek powinien być wielkości umożliwiającej objąć go swobodnie dłonią. Można ćwiczyć na gładkiej rurce lub owiniętej gąbką. Dla większego komfortu można założyć rękawice do ćwiczeń.

Wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna do ćwiczeń – dlaczego warto?

Drabinka do ćwiczeń jest świetnym sprzętem zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Można na niej wykonywać mnóstwo ćwiczeń o różnym stopniu zaawansowania. Montaż drabinki zazwyczaj nie należy do łatwych, jednak są one bardzo trwałe oraz żywotne.

Dzięki uprawianiu aktywności fizycznej na drabince gimnastycznej można polepszyć ogólną sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową. Mocna konstrukcja umożliwia czerpać korzyści całej rodzinie.

Sprzęt do ćwiczeń w domu – podsumowanie

Używając odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń można w prosty sposób polepszyć stan zdrowia oraz zdolności fizyczne. Szczególnie polecane w warunkach domowych są drążki oraz wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna, gdyż pozwalają na wykonywanie wielu ćwiczeń na jednym sprzęcie oraz osiąganiu pozytywnych rezultatów.