Koncentrator tlenu to stosunkowo nowo wynalezione urządzenie, które zdobywa coraz większą popularność, głównie ze względu na swoje bogate zastosowanie. Czym właściwie jest?

To urządzenie typowo medyczne, które z powodzeniem stosowane jest w wielu krajach na całym świecie. Warto zaznaczyć, że w Polsce stanowiły jeszcze do niedawna całkowitą nowość, jednak z biegiem czasu zaczęło się to sukcesywnie zmieniać. Obecnie tego typu sprzęt można już bezproblemowo spotkać w domach, a także przychodniach czy zakładach opiekuńczo-leczniczych. Co ciekawe jego zastosowanie wykorzystują również placówki, które w żaden sposób nie są związane z medycyną.

Kondensator tlenu jest urządzeniem, w najogólniejszym ujęciu, służącym dostarczaniu tlenu do organizmu człowieka, czyli prowadzenia tzw. tlenoterapii. Jest to proces polegający na sukcesywnym uzupełnianiu deficytu, w sytuacji, kiedy płuca nie są w stanie pobrać tlenu z zewnątrz, z naturalnego otoczenia. Zdrowy organizm bezproblemowo zapewnia i reguluje sobie niezbędną ilość tlenu do aktualnie podejmowanych czynności. Dokładnie taką, jakiej w danej chwili potrzebuje. Problem zaczyna pojawiać się jednak wtedy, gdy część z odpowiedzialnych za ten proces narządów, zaczyna zawodzić.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi właśnie koncentrator tlenowy, który zapewnia dodatkową ilość tego niezbędnego pierwiastka. Co ważne, dostarczany tlen jest przy tym oczyszczany, filtrowany, tak by zapewnić jak najlepszą jakość dostarczanego powietrza do organizmu człowieka.

Czy w ramach globalnego zanieczyszczenia powietrza używanie koncentratorów tlenu to już nieunikniona konieczność? Może okazać się, że w niedalekiej przyszłości tak właśnie będzie. Stąd dobrze jest zadbać zarówno o warunki ekologiczne, jak i o samodzielne przyjmowanie odpowiedniego tlenu pod względem jakościowym i ilościowym. Należy pamiętać, że to właśnie czyste powietrze jest odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Bez tego, zachowanie podstawowych funkcji życiowych nie będzie możliwe.