Nabycie umiejętności pływania daje mnóstwo korzyści. Dzięki temu możemy świetnie spędzić czas wykorzystując wodę. Aspekt sportowy również w tym przypadku wchodzi w grę – pływanie, poza odprężaniem, pozwala też rozwijać mięśnie, spalać tłuszcz i utrzymywać ciało w dobrej formie. Jest ono podobne do biegania, gdyż pływając, sprawiamy, że pracują wszystkie partie mięśni. Tej aktywności można nauczyć się praktycznie w każdym wieku, jednak największą w tym przeszkodę stanowi strach przed wodą. Jak go przezwyciężyć? Tego dowiesz się czytając ten artykuł.

Jak pozbyć się obaw przed zanurzeniem się w wodzie?

Najprostszym sposobem jest po prostu chwilowe zanurzenie się w niej. Dzięki temu nasze ciało przyzwyczaja się do wody, gdyż przestaje uznawać to za coś bardzo niebezpiecznego. Nie każdy jednak w tak prosty sposób może się tego nauczyć. Wiadomym jest to, że im człowiek jest młodszy, tym szybciej poradzi sobie ze strachem przed wodą. W przypadku osób dorosłych, którzy w całym życiu mieli mało z nią kontaktów – zadanie te może być nieco utrudnione. Dlatego warto jest zapisać się na kurs pływania. Trenerzy (w większości przypadków ratownicy wodni), prowadzący zajęcia w wodzie doskonale zdają sobie sprawę, jak dużą przeszkodą w nauce pływania jest strach przed wodą. Ich metody w dużej mierze polegają na spokojnym, stopniowym wprowadzaniu uczestników w świat pływania. Taka praktyka pozwala pozbywać się strachu krok po kroku. Następnie są prowadzone zajęcia udoskonalające naukę stylów pływania, nurkowania, itp.

Innym sposobem jest nauka na „własną rękę” z osobą znajomą, umiejącą pływać. Dzięki niej dowiemy się, jak ona poradziła sobie z postawieniem pierwszych kroków w kontakcie z wodą. Często jej wskazówki i rady mogą być dla nas bardzo pomocne i bliskie, dzięki czemu zanurzenie w wodzie stanie się prostsze. Może to więc być dla nas świetny instruktor, dzięki któremu przezwyciężymy strach i nauczymy dobrze radzić sobie w wodzie.

Korzyści wynikające z pływania.

Pływanie daje dużą frajdę i otwiera nowe możliwości w korzystaniu z rozrywek, jakimi są bez wątpienia rozrywki wodne. Wakacje spędzone nad morzem nie muszą kończyć się tylko opalaniem na plaży. Dzięki zdobyciu umiejętności pływania możemy cieszyć się wodą, więc urlop będzie aktywniejszy i lepiej spożytkowany. Umiejąc pływać wykorzystamy również pełny potencjał wszelkiego rodzaju basenów, co sprawi, że poza brodzikiem, możemy cieszyć się również pływaniem na tych głębszych wodach.

Koniecznie doczytaj:

  1. https://szkolarekin.pl/blog/zabka-dyrektorska-dlaczego-nie-nalezy-plywac-w-ten-sposob

2. https://szkolarekin.pl/nauka-plywania-delfinem-krakow

3. https://szkolarekin.pl/nauka-plywania-kraulem-krakow