Pewnie niewiele osób wie, że nazwa kotylion ma francuską genezę i wywodzi się od tanecznej zabawy, w której trakcie pomiędzy jej uczestników rozdziela się kolorowe wstążeczki, kokardki czy małe bukieciki i rozetki. Kotyliony, bo tak nazywano te dodatki, zawieszało się na stroju w widocznym miejscu. Cała zabawa polegała na odnajdywaniu w czasie zbiorowego tańca osoby, posiadającej identyczną zawieszkę, z którą kontynuowało się już dalej taniec w parze, wzorowany nieco na wiedeńskim walcu.

Najczęściej jednak kotylion przybiera formę kwiatka wykonanego z kolorowej bibuły bądź innego, delikatnego materiału. W ostatnim czasie, przy okazji różnych patriotycznych i narodowych świąt, najczęściej na klapach marynarek i sukniach oficjeli, można dostrzec biało-czerwone rozety, mylnie nazywane kotylionami. To kokardy narodowe, ściśle skodyfikowany emblemat, którego specyfikę i wygląd zatwierdził Sejm już w 1831 r. Ogólnie rzecz ujmując, kokarda narodowa ma kształt kolistej rozetki o średnicy 4-6 cm, z centrum w kolorze białym, natomiast obwód o barwie czerwonej. Wiele wzorów znaleźć można na
https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/kotyliony-i-kokardy/. Formy, jakie przybierają kotyliony są zupełnie inne, dlatego znawcy tematu zdecydowanie podkreślają wspomniane różnice pomiędzy obiema ozdobami. W tym obszarze nie udało się też uniknąć błędów związanych z nazewnictwem czy kolejnością kolorów – nawet najwyższym dostojnikom państwowym i duchownym podczas różnych publicznych wydarzeń narodowych.

Zawirowania z kotylionami

Z czasem formy, a przede wszystkim zastosowanie kotylionów ewoluowało. Nadal wykorzystywano je gównie w charakterze rozrywkowym i imprezowym, jednak zdobiono nimi zwierzęta na wystawach oraz konkursach (m. in. psy, koty, konie). Zdarzało się także, że kotylionami dekorowano nagradzane na wystawach rolniczych bydło. Konstrukcje kotylionów bywają wymyśle i efektowne, ale ich wykonanie nie jest wybitnie skomplikowane. W internecie można znaleźć mnóstwo tutoriali, które pokazują różne sposoby na własnoręczne wykonanie tych ozdób. Na rynku istnieje również sporo firm, które specjalizują się w masowej produkcji profesjonalnie wykonywanych oraz bardziej wymyślnych kotylionów na różne okazje, jakich wbrew pozorom nie brakuje.